FANDOM


Totmes III, Thotmes, Tutmosis (? - ok. 1448 p.n.e.), szósty władca starożytnego Egiptu z XVIII dynastii, panujący w latach ok. 1504 - ok. 1450 p.n.e.. Jeden z najwybitniejszych faraonów. Syn Totmesa II i konkubiny Ese. Prawo do korony zdobył przez małżeństwo ze swą przyrodnią siostrą, córką Totmesa II i Hatszepsut, początkowo panował pod opieką Hatszepsut. Ok. 1495 p.n.e. odsunięty przez nią od władzy, odzyskał tron po jej śmierci (ok. 1482 p.n.e.). Nakazał niszczyć jej posągi i napisy. Twórca potęgi Egiptu.

Zorganizował 16 wypraw wojennych do Syrii (zwycięstwo nad książętami syryjskimi pod Megiddo i nad wojskami mitannijskimi pod Karkemisz). Przesunął granicę państwa do Eufratu. Walczył w Nubii w okolicach Napaty (granica Egiptu na 4. katarakcie). Przyczynił się do rozwoju gospodarki, wzniósł wiele budowli, m.in. świątynię grobową w Deir el-Bahari, odkrytą przez polskich archeologów w 1962. Pochowany w Dolinie Królów.

Ciekawostki:Edytuj

  • Posągi Hatszepsut w jej świątyni grobowe nie mają nosów prawdopodobnie dla tego, że Totmes III tak jej nienawidził, że chciał by udusiła się w królestwie zmarłych.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki