Egiptopedia
Advertisement
Witamy na Egiptopedii!

Jesteśmy polską encyklopedią wiedzy o Starożytnym Egipcie, którą każdy, wliczając w to ciebie, może tworzyć i rozwijać. Wiki takie jak ta zależą od zaangażowania czytelników oraz dodawania treści.

Odkąd powstaliśmy 5 kwietnia 2007) mamy 520 haseł i 178 grafik.

Lokacje
Bóstwa
Pismo
Władcy

Lokacje

Zobacz Abu Simbel i inne miejsca Egiptu

Więcej >

Bóstwa

Poznaj bogów i boginie

Więcej >

Pismo

Hieroglify to sposób zapisu j. egipskiego

Więcej >

Władcy

Poznaj Ramzesa II i innych władców Egiptu

Więcej >

Lokacje
Bóstwa
Pismo
Władcy


Artykuł miesiąca

Portret Champolliona pędzla Leona Cognieta

Jean-François Champollion le Jeune (młodszy) (ur. 23 grudnia 1790 w Figeac, zm. 4 marca 1832 w Paryżu) - francuski filolog i lingwista, uważany za twórcę naukowej egiptologii. Posługując się trójjęzycznym "kamieniem z Rosetty" położył podwaliny pod prawidłowe odczytywanie hieroglifów. Wstępne wyniki ogłosił w 1822 roku w broszurze Lettre a M.Dacier relative a l'alphabet des hieroglyphes (...). Wykazał wielowartościowość znaków hieroglificznych (semantyczną lub fonetyczną, istnienie determinatywów). Próbował odtwarzać struktury jezykowe. Lingwistyka nie wyczerpywała egiptologicznych zainteresowań Champolliona - badał i opisywał także wierzenia i chronologię. W latach 1828-29 przebywał w Egipcie zwiedzając większość znanych wówczas stanowisk, pilnie zapoznawał się z dostępnymi w Europie zbiorami zabytków Egipskich.

Archiwum

Bogowie i bóstwa

Izyda, Aset, Eset ("tron") - bogini płodności, opiekunka rodzin. Jej świętym zwierzęciem była krowa. Kult Izydy w Dolnym Egipcie udokumentowany jest od czasów wczesnodynastycznych. Córka bogini Nut i boga Geba, siostra Ozyrysa, Seta i Neftydy. Związana jest z kręgiem ozyriackim, żona Ozyrysa i matka Horusa. Czczona głownie w File, lecz także na terenie całego Egiptu. Przedstawiana jako kobieta, często z tarczą słoneczną pomiędzy krowimi rogami na głowie lub z hieroglifem w postaci tronu, który był jej imieniem.

Bogowie

Lokacje

Dolina Królów - (ar. Wadi el-Muluk, وادي الملوك) dolina położona na terenie Teb Zachodnich będąca miejscem spoczynku królów Egiptu w okresie od XVIII do XX dynastii. Pierwszym faraonem, który nakazał budowę swojego grobowca w dolinie, z dala od znanych nekropoli, był Totmes I , ostatnim - Ramzes XI. Grobowce, w Dolinie, to wykute w skale kompleksy grobowe, składające się z ciągu licznych korytarzy i sal. Niestety, już w czasach współczesnych faraonom, wiele grobów zostało otwartych i ograbionych.

wszystkie lokacje

Czy wiesz, że...

Grobowiec Ramzesa III
  • Polscy naukowcy pracowali przy dokumentacji w grobowcu KV 11 w Dolinie Królów?
  • sarkofag faraona Mykerinosa, odkryty przez Howarda Vyse zatonął w 1838 roku razem ze statkiem "Beatrice" płynącym Malty do Cartageny?
  • Dominik Vivant Denon za czasów rewolucji francuskiej uniknął glotyny dzięki znajomości z Davidem, malarzem rewolucyjnym?
  • za panowania Tutanchamona miał miejsce trzeci pochówek Apisa?

Pomóż nam rozwijać Egiptopedię

Jesteś nowy i nie wiesz jak zacząć swoją przygodę z wiki?

Advertisement