FANDOM


Howard Vyse - angielski inżynier i pułkownik.

Do Egiptu przyjechał w roku 1837 w celu prowadzenia wykopalisk i badań we wnętrzach piramid. Rozpoczął tam współpracę z J. S. Perringiem. W 1839 roku zbadali m.in piramidy w Medum i Abu Roasz, trzy małe piramidy stojące na południe od grobowca Menkaure[1] odkryli oczyścili wnętrze piramid w Dahszur.

15 października 1839 r. podczas gdy ich robotnicy przebili się do jednej z komór południowej piramidy Snofru w Dahszur doświadczyli dziwnego dla nich zjawiska: silny wiatr zaczął wiać z wnętrza budowli. Działo się to nieustannie przez dwa dni, następnie wiatr nagle i niespodziewanie ucichł.

W latach 1837-1839 Vyse i Perring zbadali Piramidę Chufu w Gizie. Wyniki ich prac zweryfikował później dopiero w 1882 roku Flinders Petrie. Odkryli także, że pokrywa sarkofagu Chefrena, leżąca na podłodze komory grobowej w piramidzie, była opieczętowana rodzajem stopionej żywicy[2]. W piramidzie Mykerinosa znaleźli fragmenty drewnianej trumny i szkielet mężczyzny, dziś znajdujące się w British Museum. Natomiast w piramidzie Senusereta III w Dahszur odkryli w 1839 r. kilka rzeźbionych bloków z imieniem tego władcy.

PrzypisyEdytuj

  1. W komorze grobowej środkowej piramidy odkryli niewielki, granitowy sarkofag ze szkieletem młodej kobiety
  2. Fakhry, Piramidy, Warszawa 1965, s. 178

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki