FANDOM


'Hathor ("dom Horusa") – lokalny fetysz dolnoegipski – z biegiem czasu przekształcił się, m.in. wskutek ekspansywnego wchłaniania wielu bóstw lokalnych, w jedno z najpopularniejszych bóstw. Czczona głównie w Denderze, gdzie jej kultowym fetyszem był słup zwieńczony kobiecą głową z krowimi uszami. Najczęściej przedstawiana jako krowa lub kobieta z głową krowy i tarczą słoneczną pomiędzy rogami.

W swoich najważniejszych funkcjach bogini niebios, rodząca słoneczną tarczę i w tym sensie utożsamiana z Nut. Uważana także za małżonkę Horusa, łączona jest w teologicznych spekulacjach z wieloma innymi boginiami: Izydą, Sachmet, Maat i Bastet, w końcu nawet z Afrodytą. Przed wiekami z rozkazu Ra miała zemścić się na ludziach, a gniew ją zaślepił tak dalece, że Tot musiał upić ją sfermentowanym sokiem z owoców, który naśladował upragnioną wtedy przez nią krew. (Możliwe też, że mit ten dotyczył pierwotnie Sachmet.)

Ważnym jej atrybutem, lub wręcz emblematem, był muzyczny instrument – sistrum.

Hathor nazywana była także okiem słonecznym.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki