FANDOM


Grecja, Grecy

Z egipskim określeniem Hau nebut oznaczającym ludy praegejskie (?) spotykamy sie już w Starym państwie. Prawdopodobne jest jednak, że ta nazwa została do Greków zastosowana wtórnie w czasach wiele późniejszych. Grecy w istotny sposób zaczęli wpływać na Egipt dopiero w okresie saickim, z usług najemników helleńskich zaczęto korzystać nieco wsześniej. Kontakty z Egiptem utrzymywali także kupcy (głównie jońscy), niejednokrotnie osiedlający się, ale z rzadka asymilujący. W końcu grecka (macedońska) dynastia Ptolemeuszy objęła władzę w Egipcie, ustanawiając nową stolicę w Aleksandrii. Kultura grecka okazała się na tyle mocna i ekspansywna, że z wolna zaczęła wypierać rodzimą, czego charakterystycznym przykładem jest powolne przechodzenie wielu kręgów elit na język grecki, nawet przy zachowywaniu zewnetrznych znamion "egipskości".

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki