FANDOM


Drzewo - różne występujące w Egipcie lub importowane gatunki miały często nie tylko znaczenie gospodarcze (głównie rzemiosło i drobna plastyka) ale i kultowe. Według jednego z mitów bogowie narodzili się pod akacją.

W Tekstach Piramid znajdujemy stwierdzenie iż Horus wyłonił się z drzewa akacjowego. Stąd akacja, związana zresztą z marginalną boginią Ses (Saosis), występuje w ikonografii symbolicznej najczęściej w kontekstach "dawania życia". Podobnie Re zrodził się z sykomory a Upuaut z tamaryszku. Także z różnymi drzewami związane są pomniejsze bóstwa. Z Libanu importowano słynne cedry (zastosowania kostrukcyjne, sarkofagi). Najpowszechniejsze w Egipcie palmy (dum czy daktylowa), jako trudne w ciesielskiej i plastycznej obróbce, miały umiarkowane zastosowanie, natomiast odgrywały rolę w pewnych wątkach kultów solarnych.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki