FANDOM


Denon.jpg

Vivant Denon z pracą Poussina - obraz Roberta Lefèvre

Denonsfinks.jpg

Rysunek Sfinksa autorstwa Denona

Dominik Vivant Denon- artysta, dyplomata, autor sztuk teatralnych, zajmował się archeologią i dekorowaniem wnętrz.

Kiedy wybuchła rewolucja francuska, słynny malarz francuskiego klasycyzmu David, który był jego przyjacielem, ocalił Denona od gilotyny. Niedługo potem, uchroniony od śmierci, zaprzyjaźnił się z Napoleonem i jego żoną Józefiną. Wykorzystując znajomości i uzdolnienia artystyczne zaprojektował niektóre mundury armii rewolucyjnej. W wieku 51 lat Denon wyjechał z Bonapartym, w roku 1798, do Egiptu i stał się przedstawicielem, założonego przez naukowców wyprawy napoleońskiej, Instytutu d`Egypte. Po bitwie pod piramidami dokonał pierwszego rozpoznania nekropolii w Gizie. Zbadał też komorę grobową w piramidzie Cheopsa i opisał głowę Sfinksa. Pod jego kierunkiem odkopano kilkaset mumii ibisów w Sakkarze. Wielkie były również zasługi Denona w studiowaniu sztuki egipskiej. Przybył do Dendery, Luksoru, Karnaku, Doliny Królów, Kom Ombo, Esna, Edfu, widział też Kolosy Memnona w Tebach Zachodnich. Praca Vivanta Denona zatytułowana "Voyage dans la Basse et Haute Egypte" (Podróż po dolnym i Górnym Egipcie) ukazała się w roku 1802, wcześniej nawet od Description de l`Egypte.

Recepcja jego dzieł leżała u podstaw naukowej egiptologii a wiele rysunków jest do dziś cenną informacją o nieistniejących bądź zrujnowanych obiektach. Denon zebrał kolekcję zabytków egipskich, którymi zasilił wiele francuskich muzeów.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki