FANDOM


220px-Anubis standing.svg.png
Anubis, Inpu, Anepu - w funkcji bóstwa związanego z kultem zmarłych, wcześniej aniżeli Ozyrys, występuje już od okresu Starego Państwa (czasami jako Chenty Imentiu). Uczestniczył w sądzie zmarłego i opiekował się jego mumifikacją, był strażnikiem cmentarzy. Przedstawiany w postaci pewnej rasy psa (nie szakala, jak powszechnie się uważa), utożsamiany bywał z innym bóstwem - Upuautem. Jednak w przeciwieństwie do tego ostatniego - wyobrażanego jako stojący i wyprężony pies, Anubis nieantropomorficzny zawsze wyobrażany był w postawie leżącej. Szczególnie czczony w Kynopolis (egip. Kasa). W obrzędach mumifikacyjnych wyjątkowo ważnych osobistości kapłan przewodzący balsamistom zakładał maskę Anubisa.

Anubisa uważano za syna Ozyrysa Ozyrys i jego siostry Neftydy, rzadziej Neftydy i Seta. Za jego matkę uważana była czasem bogini Bastet lub Hesat.

W micie ozyriańskim Anubis występuje jako prekursor mumifikacji, który złożywszy poćwiartowane przez Seta zwłoki Ozyrysa, poddał je balsamowaniu.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki