FANDOM


Anchesenamon (Żyjąca dla Amona) - żona faraona Tutanchamona z XVIII dynastii (Nowe państwo); jedna z sześciu córek Echnatona i Nefertiti. Urodziła się w Achetaton (Amarna); w wieku 12 lat została poślubiona Tutanchamonowi, który był jej przyrodnim bratem. Królowa dwukrotnie poroniła, o czym świadczą ciałka znalezione w grobowcu Tutanchamona. Anchesenamon po tajemniczej śmierci swojego męża wysłała tajny list do króla Hetytów, prosząc o przysłanie jednego z synów, który miał zostać jej mężem i królem Egiptu. Próbowała w ten sposób uniknąć małżeństwa z jednym ze swych "sług". Najprawdopodobniej chodziło o Aja. Niestety książe hetycki, Zannanza, został zamordowany. Aj zmusił Anchesenamon do małżeństwa. Niedługo po tym królowa tajemniczo zniknęła z kart historii.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki